Fotos

Photographer's Note

Cendere Bridge is 55 km from Adiyaman, over the Kahta creek, it is one of the oldest bridges known in the world and still in use. A surviving Roman bridge built in the time of Septimus Severus, it spans the Kahta River in one single arch. It is constructed of 92 stones each weighing about 10 tons. The three columns, two at one end and one at the other, are 9-10 metres in height.
-----------------------------------------------------
Adıyaman'da Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü.

Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Kahta ve Sincik’i birbirine bağlar. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür. 120 m uzunluğunda ve 7 m genişliğindedir. Herbiri 10 ton ağırlığında 92 kayadan meydana gelir.

Köprünün üsütündeki Latince bir yazıttan anlaşıldığına gore Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211), karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Orijinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan Geta’ya ait olan sütun, onu öldüren ve kardeşine ait her şeyi yok etmek isteyen Caracalla adlı kardeş tarafından yıktırılmış.(kaynak: wikipedia)

hay_kes, ymrk, cagla, TGULUMSER, salvator ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 2961
Points: 20
Discussions
Additional Photos by AYDIN SERT (AYDIN) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 311 W: 0 N: 353] (5700)
View More Pictures
explore TREKEARTH