Fotos

Photographer's Note

The previous day, on a trolley tour of Plymouth, we had learned that the day we planned to visit Plimoth Plantation was a Free Fun Friday, on which entrance to the Plantation would be free. That was good news and bad news. Good news that it was free, bad news that it would attract crowds more than on ordinary days. Well, we did not have many days in Plymouth, so we decided to take our chances and fight the crowds.

Free Fun Fridays is a program sponsored by Highland Street Foundation. The events offer visitors no-cost admission to many of the most treasured cultural venues in Massachusetts. This program was created to increase access and enrichment opportunities for children and families throughout Massachusetts during the summer months. Every Friday, from the end of June through the end of August, multiple sites are open for free.


Kalabalıklar, Ah Kalabalıklar!

Bir önceki gün, Plymouth'da bir tramvay turunda, Plimoth Plantasyonu'nı ziyaret etmeyi planladığımız gün, Plantasyon'un girişinin ücretsiz olacağı bir Bedava Eğlence Cuma günü olduğunu öğrendik. İyi haber ve kötü haberdi. İyi haber, bedava, kötü haber, sıradan günlere oranla daha fazla kalabalıkları çekeceğiydi. Plymouth’da pek fazla günümüz yoktu, bu yüzden şansımızı denemeye ve kalabalıklar ile savaşmaya karar verdik.

Serbest Eğlence Cumaları, Highland (Dağlık Arazi) Sokağı Vakfı tarafından desteklenen bir programdır. Etkinlikler, ziyaretçilere Massachusetts'teki en değerli kültürel mekanların çoğuna ücretsiz giriş imkanı sunuyor. Bu program yaz ayları boyunca Massachusetts boyunca çocuklar ve aileler için erişim ve zenginleştirme fırsatlarını artırmak için oluşturuldu. Her cuma, haziran sonundan ağustos sonuna kadar, birçok site ücretsiz olarak açıktır.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1046 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/400
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 33.49 mm (in 35mm: 185.1 mm)
Date Taken: 2018-08-17 13:21
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, Fis2, acevherli, jhm, adramad, ChrisJ, ikeharel, Cricri, alvaraalto, cornejo ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 234
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5697 W: 279 N: 12178] (45123)
View More Pictures
explore TREKEARTH