Fotos

Photographer's Note

Spring on Car

I decided to celebrate the coming of spring, albeit a bit late. So I am going to upload a few scenes taken this spring. I like the French word for spring, so I decided to entitle all my uploads in this series in French, somehow using the word spring in every title. I do not speak French, so all these titles will be google-translated. I am hoping that those who are bilingual in French and English will correct any mistakes I have not caught or any nuances I am not aware of.

The opener is actually a study on color. It had rained recently and a car I saw in the parking lot of a diner must have parked underneath a blossoming tree while it was raining. It was covered with these pink petals. A very pleasant side effect of spring, don’t you think?


Otomobilde İlkbahar

İlkbaharın gelişini, biraz geç de olsa, kutlamaya karar verdim. Bu yüzden bu bahar alınmış birkaç sahne yükleyeceğim. Bahar için Fransızca kelimeyi çok beğendim, bu yüzden bu dizideki tüm yüklemelerime Fransızca başlık vermeye karar verdim, her başlıkta bahar kelimesini bir şekilde kullanacağım. Fransızca bilmiyorum, bu yüzden tüm bu başlıklar google-tercüme edilecektir. Fransızca ve İngilizce olarak iki dilli olanların, yakalamadığım hataları veya farkında olmadığım nüansları düzelteceğini umuyorum.

Bu başlatan aslında renk üzerine bir çalışmadır. Yağmur yeni yağmıştı ve bir lokantanın otoparkında gördüğüm bir araba yağmur yağarken çiçek açan bir ağacın altına park etmiş olmalı. Bu pembe taçyapraklar ile kaplıydı. Baharın çok hoş bir yan etkisi, sizce de öyle değil mi?


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1095 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/80
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 38.90 mm (in 35mm: 215.0 mm)
Date Taken: 2018-05-10 07:21
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, danos, papagolf21, pajaran, snunney, ChrisJ, sacimar, adramad, Cricri, jhm, COSTANTINO ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 487
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5835 W: 283 N: 12495] (46316)
View More Pictures
explore TREKEARTH