Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

Great mcmtanyel 2015-07-21 19:46

Selamlar Alptekin Bey,
Anayurt dışında kalmış tarihi eserlerimizi göstermeniz çok güzel, elinize (ve ayaklarınıza) sağlık. Bu hala cami olarak mı kullanılıyor yoksa müze mi?
Saygılarımla,
MT

  #1  
Old 08-06-2015, 11:51 AM
acevherli's Avatar
acevherli acevherli is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 101
Default To mcmtanyel: Merhaba geç gördüm, kusura bakmayın

Sayın Tanyel,
Yurt dışına çıktığımda özellikle oralarda kalan eserlerimizi belgelemeyi seviyorum. Çünkü bu konuda ne yazık ki çok ciddi bir envanter kaydımız yok. En azından karınca kararınca bir arşiv oluşturmaya çalışıyorum. Bulgaristan için bir çalışma ayptıydık, bizim tespitlerimize göre Bulgarsitan'daki arazilerin % 60'ı Türk vakıflarına ve Türk köylerine ait. Ama bunu belgeleme şansı yok.
Oysa yurt dışından gelip 150 yıl evvel çekilmiş bir fotoğrafla vaktiyle kilise vakfına ait bir araziyi geri alabiliyorlar.
Niyetimiz bu aslında.
Bu cami'ye gelince, hâlâ ibadete açık. Zaten siz bakmayın orada Sırbistan dediğine. Cami Kosova'da, fakat Treakearth'ün sistemi Kosova'yı devlet olarak tanımadığı için Sırbistan içerisinde gösteriyor.
Kosova'nın 2 milyon nüfusu var ve nüfusun yaklaşık % 99'u Müslüman. Çoğunluk Arnavut, diğer kısmı ise Türk. Bu Camiyi ise Arnavutlar kullanıyor. Türkler daha ziyade Prizren ve Mamuşa bölgesinde çoğunluğu teşkil ediyorlar.
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 05:56 AM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH