Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great Hellas 2010-03-08 5:14

Η φωτογραφία είναι εργαλείο της δουλειάς σου, εδώ βέβαια λειτουργεί κυρίως υπό το πρίσμα της τεχνικής αλλά και της γνωριμίας με τον τόπο που επιχειρείς για τα μέλη που βλέπουν και κρίνουν!
Όσον αφορά το Explore Nature, αν και φέρει ξενόγλωσσο τίτλο δεν υπάρχει αντίστοιχη έκδοση που να μπορεί να διαβαστεί και να ενημερώσει τους αλλοδαπούς φίλους μας.
Θα διευκόλυνε όσους θα έφθαναν στην χώρα μας και θα ήθελαν να την εξερευνήσουν.
Θα έδινε άλλη διάσταση και ενδεχομένως μεγάλη προοπτική σε μια καθ’ όλα έτοιμη βάση.

Το θέμα σου, απολύτως συμβατό με τα γούστα μου, το ξέρεις.

Γεια σου!

Old 03-09-2010, 11:37 AM
Cretense's Avatar
Cretense Cretense is offline
TE Senior Member

Default To Hellas: Periodiko

Γεια σου Αθανάσιε!

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια για το περιοδικό. Χωρίς να παραπονιέμαι, γιατί κάνω μια από τις πιο ωραίες και ενδιαφέρουσες δουλειές του κόσμου, κάποιες φορές με περιορίζει φωτογραφικά, γιατί πρέπει να λειτουργώ "εντός συντεταγμένων" και δε μου επιτρέπει μια πιο ελεύθερη και δημιουργική προσέγγιση στη φωτογραφία. Οσον αφορά το όνομα του περιοδικού, εδώ και δύο χρόνια προσπαθούμε να πείσουμε τους "αποπάνω" για ελληνικό όνομα, αλλά αυτοί ταμπουρώνονται πίσω από την παρωχημένη άποψη ότι τα περιοδικά πρέπει να έχουν ξενικά ονόματα!

Χαιρετώ,
Ηρακλής
Reply With Quote
Old 03-11-2010, 06:28 AM
Hellas's Avatar
Hellas Hellas is offline
TE Junior Member

Default Periodiko

Καλημέρα Ηρακλή.

Καταλαβαίνω απόλυτα τους περιορισμούς που νιώθεις. Το θέμα, κατά την γνώμη μου, δεν είναι το όνομα αλλά το περιεχόμενο του περιοδικού όταν πρέπει να διαβαστεί από ξένους. Μια ξεχωριστή έκδοση και μάλιστα εκτός ένθετης καταχώρησης θα επιβάρυνε το κόστος (μετάφραση, έλεγχος, διακίνηση κ.λ.π.), αλλά θα απέδιδε πολλά. Θα έδινε ώθηση προς τα πάνω στον πήχυ της ελαφριάς (ας ξεχάσουμε τον όρο βαριά) βιομηχανίας τουρισμού, που βρίσκεται πολύ χαμηλά.
Εμπρός στο γρήγορο και μαύρο χρήμα έχουμε όλοι κάνει τα δέοντα για να υποβιβάσουμε ότι θετικό είχε αυτός ο τόπος. Αντί να γινόμαστε όλο και πιο πολύ υπερήφανοι, θα πάψουμε να δείχνουμε το πρόσωπό μας. Θα κλείνουμε τα στόρια να μην βλέπουν οι άλλοι τι γίνεται μέσα στο σπίτι μας· κι έτσι θα χάνουμε το φως, θα μαραζώνουμε λίγο-λίγο.
Ευτυχώς που υπάρχουν ορισμένοι που κρατούν ανοιχτά τα παραθύρια και σκορπούν καλημέρες και νεύματα στους περαστικούς. Τι κι αν τους πουν γραφικούς, κακό δεν κάνουν, ούτε περιουσίες βέβαια. Κοιμούνται ασφαλώς καλύτερα τις νύχτες και ονειρεύονται ήρεμα. Κι οι εφιάλτες τους κι αυτοί παραμυθένιοι θα’ ναι.
Σε παρακολουθώ (εντός ΤΕ) και ξέρω πολύ καλά ότι υπερβάλλεις εαυτόν!

Θα κλείσω αναφέροντας ένα εξίσου καλό κατά την γνώμη μου περιοδικό. Το Ελληνικό Πανόραμα.
Ξεχωρίζει στη σκέψη μου και δεν το κρύβω, μου αρέσει πολύ!
Κινείται στο χώρο του ευέλικτα και διακριτικά!

Θερμές ευχές!
Reply With Quote
Old 03-13-2010, 06:34 PM
Cretense's Avatar
Cretense Cretense is offline
TE Senior Member

Default Periodiko

Γεια σου και πάλι Αθανάσιε!

Συμφωνώ απολύτως με τις επισημανσεις αλλά και με την γνώμη που έχεις για το Ελληνικό Πανόραμα. Είμαι τακτικός αναγνώστης του!

Ηρακλής
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules