Fotos

Photographer's Note

Hurma (Phoenix dactylifera), palmiyegiller (Arecaceae) familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türü.

Öbür palmiyeler gibi tropikal ve ılıman yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Gövde grimsi kahverenginde pürüzlüdür. Genç iken pullar yeşil renkte olgunlaşınca pullar zamanla açılır ve dökülür. Yaprakları yeşildir. Sık sık yaprak ucu sararmaları görülür. Çiçeği yoktur

The Date Palm (Phoenix dactylifera) is a palm extensively cultivated for its edible fruit. Due to its long history of cultivation for fruit, its exact native distribution is unknown, but probably originated somewhere in the desert oases of northern Africa, and perhaps also southwest Asia. It is a medium-sized tree, 15-25 m tall, often clumped with several trunks from a single root system, but also often growing singly. The leaves are pinnate, 3-5 m long, with spines on the petiole and about 150 leaflets; the leaflets are 30 cm long and 2 cm broad. The full span of the crown ranges from 6-10 m.
------------

Birçok bitkisel yağdan fazla E vitamini içeren palm yağı cilt bakımında temizleyici, besleyici, nemlendirici ve yumuşatıcı özellikleriyle dikkat çekiyor. Palm yağı, sıfır kolesterol düzeyiyle gıda üreticilerinin de sık kullandığı bir hammadde.Bu yağın gıda sektöründe en çok kullanıldığı yerler margarin ve çikolata-şekerleme üretimi. Bu alanlarda ağırlıklı olarak tercih edilmesinin sebebi ise içine konulduğu ürünlerin raf ömürlerini uzatması. Bir başka sebep de hiç şüphesiz ucuz olması. Ayçiçeği ve soya yağına nazaran en ucuz yağ olan palm yağı bu sektörler için önemli bir ithal girdi aynı zamanda...

Source : Radikal Gazetesi.
(verdigi ipucu nedeniyle Nilay Hanima tesekkur ediyorum.)

cuneyt-sb, Nilay, kagemusha, cimcim, sufi, ChrisJ, ALIRIZA, hergi, elihesamian, Mondaychild, saylan-cb, paura ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
  • Copyright: Ertan Selcuk Atalay (Ertan) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 549 W: 64 N: 238] (2988)
  • Genre: Lugares
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2006-12-23
  • Categories: Naturaleza
  • Exposición: f/5.6, 1/500 segundos
  • More Photo Info: view
  • Versión de la foto: Versión original
  • Date Submitted: 2007-01-21 13:57
Viewed: 3933
Points: 44
Discussions
Additional Photos by Ertan Selcuk Atalay (Ertan) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 549 W: 64 N: 238] (2988)
View More Pictures
explore TREKEARTH