Fotos

Photographer's Note

Bab Kasbah: The Town Gate. We went to the Kasbah today. Apparently, in Arabic, the word kasbah (or qassabah) refers to a type of medina, Islamic city, or fortress (citadel). In Tangier, it refers to the walled-in part of the medina. It includes the Kasbah Museum in Dar el-Makhzen, the former sultan’s palace (where Portuguese and British governors also lived).

This is the taxi that took us to the Kasbah (the long way, of course). It was leaving the gate we entered through as we started taking pictures. Today wasn't the best day for photography most of the time, with torrential downpours, but I tried to make the best of it. We visited the museum and made our way down. During one of the downpours, we went into a shop and bought a few souvenirs. It was the most expensive rain that I have ever experienced!


Şehir Kapısı

Bab Kasbah: Şehir Kapısı. Bugün Kasbah’ya gittik. Anladığım kadarıyla, Arapça’da kasbah (veya qassabah) kelimesi medine, İslami şehir veya bir hisar (kale) türünü kastediyor. Tangier’de, bu medinenin duvarlı-kısmı anlamına gelir. (Portekiz ve İngiliz valilerin de yaşadığı) eski sultan sarayı Dar el-Makhzen’de Kasbah Müzesini de içerir.

Bu bizi Kasbah’ya götüren taksi (uzun bir yoldan, tabii ki). Biz fotoğraf çekmeye başladığımızda girdiğimiz kapıdan ayrılıyordu. Bugün sağanak yağışlar yüzünden çoğu zaman fotoğraf çekmek için en iyi gün değildi, fakat elimden geleni yapmaya çalıştım. Biz müzeyi ziyaret ettik ve aşağıya doğru devam ettik. Yağışların biri sırasında bir dükkana girdik ve birkaç hediyelik eşya satın aldık. Bu şimdiye kadar gördüğümüz en pahalı yağmur oldu!

Nobody ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 2813
Points: 6
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7199 W: 301 N: 15583] (58669)
View More Pictures
explore TREKEARTH