Fotos

Photographer's Note

Around Treasure Cay, both scuba divers and snorkelers can experience a number of different sites from a labyrinth of reefs and formations, to shipwrecks and caverns. Crystal clear waters and abundance of marine life are very inviting to all ages and experiences. Water temperatures range from 74º F in winter to about 88º F during the summer months. Currents are rarely found on the inner reefs around Abaco, and surface conditions range from flat calm to 3 ft maximum swells at the dive sites. Many dive sites are protected by the various outer reef systems, resulting in calm waters for divers.

This photo was taken as we were leaving Treasure Cay to snorkel around Guana Cay.


Guana Cay, İşte Geliyoruz!

Treasure Cay çevresinde, hem dalgıçlar hem de şnorkelciler sığı kayalık ve oluşumlar labirentinden batıklar ve mağaralara kadar farklı bir dizi mekânı tecrübe edebilirler. Kristal berraklığında sular ve deniz yaşamının bolluğu her yaşa ve deneyimliye çok davetkârdır. Su sıcaklıkları kışın 74º F (23º C) ile yaz aylarında 88º F (31º C) arasında değişmektedir. Akıntılara Abaco etrafında iç kayalıklarda nadiren rastlanır ve dalış mekânlarında yüzey koşulları dümdüz sakinden 3 ayak maksimum kabarmalara değişir. Birçok dalış mekânı dalgıçlar için sakin sularla sonuçlanan, çeşitli dış resif sistemleri tarafından korunmaktadır.

Bu fotoğraf, biz Treasure Cay’den Guana Cay etrafında şnorkel için ayrılırken çekildi.

ikeharel, pajaran, Miguel82, ourania ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 2467
Points: 10
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7627 W: 302 N: 16427] (62083)
View More Pictures
explore TREKEARTH