Fotos

Photographer's Note

Daha önceki bazı fotoğraflarda da belittiğim gibi Arafat'ta olmak Hac ibadetinin esasıdır. Peygamberimiz "Hac Arafattır" diye buyurmuştur. Kurban Bayramı'nın bir gün öncesi yani Arefe günü Arafat'ta bulunulması gerekiyor. Arefe terimi Arafat'ın diğer adıdır, ve bayramlardan bir gün öncesi için de kullanılmaktadır.

Bu fotoğraf geçen yıl Arefe gününün önceki günü çekildi. Burası Arafat ovasının en yüksek tepesi olan Rahmet Dağı'dır. Hz.Adem ile Hz. Havva validemiz, Cennet'ten sonraki uzun ayrılığın sonunda bu tepede buluşmuş, affı için bu tepenin üzerinde Allah'a yalvararak duaları kabul edilmişti.

Yaklaşık 3 milyon civarında müminin Arafat'a getirilip götürülmesi bir gün içinde güç olduğundan Arafat'a genellikle bir gün önce gidilmekte ve o gece orada kurulu çadırlarda gecelenmektedir.Question: What is the meaning and significance of the Day of Arafat?

Answer: The 9th day of Dhul-Hijjah (the Month of Hajj) is called the Day of Arafat. This day is the culminating event of the annual Islamic pilgrimage to Mecca, Saudi Arabia.

The Day of Arafat falls on the 2nd day of pilgrimage rituals. At dawn of this day, nearly 2 million Muslim pilgrims will make their way from Mecca to a nearby hillside and plain called Mount Arafat and the Plain of Arafat. It was from this site that the Prophet Muhammad, peace be upon him, gave his famous Farewell Sermon in his final year of life.

During the entire day, from dawn until sunset, Muslim pilgrims stand in earnest supplication and devotion, praying for God's abundant forgiveness. Tears are shed readily as those who gather make repentance and seek God's mercy, recite words of prayer and remembrance, and gather together as equals before their Lord. Muslims around the world who are not participating in the pilgrimage often spend this day in fasting and devotion.

http://islam.about.com/cs/hajj/f/dayofarafat.htm

Photo Information
Viewed: 5024
Points: 62
Discussions
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3405 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH