Fotos

Photographer's Note

BABADAG – ÖLÜDENİZ
The Babadag Range of south-west Turkey (classical Mt. Cragus) rises out of the Fethiye plain, and stretches south 60km. to the west end of the Patara Beach. This western side of therange rises straight up from the sea forming gorges, headlands, small coves and beaches.
The Ölüdeniz Bay and Lagoon immediately below the main peak is one of the most photographed beaches in the world. The heights are divided by a flood valley seperating the Anti-Cragus with the main Cargus peak at 1967 meters from the subsidiary peak of Karadag at 1400 meters.
The World Heritage Foundation has classified the mountain among the most important in the world, in urgent need of protection. This is due to the importance of its endemic species.
From time immemorable the mountains of the area have been regarded as sacred. Today Babadag (literally Father Mountain) is known for its prime paragliding and ancient cedar forests.
The range and its surrounding area form part of a unique and scientifically interesting area with spectacular scenery, known geologically as the Lycian Nappe. Though seemingly a rugged and inhospitable coastline, the area has been settled since pre-Lycian times.
You can enjoy the scenery of the pine-clad hills dipping into turquoise seas from your chaise-longe on the beach. If you feel adventurous, follow a beckoning goat-track winding up the mountain through Myrtle Laurel and Arbutus, or drive up through the cedar forests to paraglide off Babadag and land forty five minutes later beside the chaise-long on the beach!

BABADAĞ – ÖLÜDENİZ
Fethiye yöresi alternatif turizm hareketleri açısından da oldukça önemli bir bölgedir.Oldukça çeşitli doğa sporlarının alternatif turizm faaliyetleri olarak ortaya çıktığı Fethiye’nin geniş yüzölçümü, engebeli doğa yapısı doğa tutkunlarına hem görsel hem de kültürel anlamda ışık tutmaktadır.

PARAGLIDING:
1975 metre yükseklikteki Babadağ’ın doruklarından gerçekleştirilen yamaç paraşütüne ilgi her geçen gün büyümektedir. Termik noktalarının zengin ve yaygın olması,atlayıştan sonra daha da yükselerek deniz üzerinde uçabilme özelliği, çevredeki bitki örtüsünün zenginliği,doyumsuz güzellikteki Ölüdeniz manzarası,denize sıfır inen tatlı bir eğim ve daha pek çok nedenle Babadağ,rakipsiz bir yamaç paraşütü merkezi konumundadır.Babadağ,üzerindeki 4 kalkış pisti ile Fethiye, Ölüdeniz ve Eşen vadisine hakim konumu dolayısıyla tüm dünyanın ilgisini çeken bir alternatif turizm hareketidir.Dünya üzerinde denize bu kadar yakın ve yamaç paraşütü için bu kadar elverişli bir başka dağ bulunmamaktadır.Nisan ayı sonlarından ekim ayı sonlarına kadar devam eden yamaç paraşütü mevsimi Ölüdeniz’in ve dolayısı ile Fethiye’nin tanıtımında etkin bir rol oynamaktadır.Dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok yamaç paraşütü okulunun ve profesyonel sporcuların tercih ettiği bir uçuş bölgesi olmakla birlikte Ölüdeniz de bulunan çok sayıda seyahat acentası da paragliding zevkini tatmak isteyen turistlere tandem(eşlikli) uçuşlar konusunda Turizm Bakanlığından Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet İzin Belgesi almak suretiyle çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

saylan-cb, amazon, papagolf21, cagla, nes7 ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
  • Copyright: koksal kayhan (silverhead) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 103 W: 14 N: 203] (1668)
  • Genre: Lugares
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-12-11
  • Categories: Vida cotidiana
  • Exposición: f/13.0, 1/320 segundos
  • More Photo Info: view
  • Versión de la foto: Versión original
  • Date Submitted: 2008-12-17 0:40
Viewed: 1779
Points: 20
Discussions
Additional Photos by koksal kayhan (silverhead) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 103 W: 14 N: 203] (1668)
View More Pictures
explore TREKEARTH