Fotos

Photographer's Note

Eskisehir-Odunpazari
Eskişehir (literal meaning: old town) is a province in northwestern Turkey. Its adjacent provinces are Bilecik to the northwest, Kütahya to the west, Afyon to the southwest, Konya to the south, Ankara to the east, and Bolu to the north. The provincial capital is Eskişehir.

Eskişehir is an old, culturally developed province of Turkey. It has a population of about 700,000. Eskişehir has 2 universities, Eskişehir Osmangazi University ESOGU, and Anadolu Üniversitesi, which is the largest university in Turkey and which has some branch offices in Europe.


Odunpazarı Evleri, Eskişehir'in Osmanlıdan kalma Odunpazarı semtindeki tarihi evler.

Eskişehir'in Odunpazarı semti kentin güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Osmanlı örneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir.Odunpazarı konutları genelde iki tip olarak yapılanmıştır. İlk tip konutların girişleri sokaktan, bahçeleri arkadadır. İkinci tip konutlar ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde; 1, 2, veya 3 katlı olarak yapılmışlardır. Konutlar genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Çok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış olup, yaşam üst katta sürmektedir. Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

Nobody ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 3275
Points: 20
Discussions
Additional Photos by Ahmet Tesbihci (SAGAPO) Gold Star Critiquer/Gold Workshop Editor/Silver Note Writer [C: 247 W: 80 N: 31] (1739)
View More Pictures
explore TREKEARTH