Fotos

Photographer's Note

bursanın güzel tarihi hamamlarından..eski kaplıca..

Çekirge semtindedir. Bursa’nın en eski ve en büyük termal tesisidir. Eski bir Roma ve Bizans kaplıcasının üzerine yapıldığı tahmin edilmektedir. 1333’te Bursa’ya giden İbni Battuta kaplıcanın varlığından söz etmektedir.

Bazı kaynaklarda Sultan 2. Murad tarafından iki bölümlü bir hamam olarak inşa ettirildiği, Sultan 2. Bayezid döneminde de soğukluk bölümünün eklendiği belirtilmektedir.

Soğukluk bölümü iki kubbeli bir yapıdır. İki yanından küçük yarım kubbelerle genişleyen merkezi kubbenin altında küçük bir havuz yer alır. Ilıklık, sekiz sütuna dayanan yuvarlak kemerler üzerinde yükselen bir kubbe ile örtülüdür. Merkezde küçük bir çeşme, sağ tarafta ise küçük bir oda yer alır. Sıcaklıkta, mermer bir aslan başının ağzından dökülen su önce küçük bir havuza, oradan da 7 m çaplı büyük havuza ulaşır.
Havuzu çevreleyen sütunlar ve sütun başlıkları Bizans dönemine aittir, devşirme malzeme olarak kullanılmıştır.

Derya Nüket Özer
The Old Kaplica (thermal bath) is situated in the Bursa suburb of Cekirge. It is the oldest and the largest of the thermal facilities in Bursa, and was mentioned by İbn Battuta during his visit to Bursa in 1333.

According to some sources it was built as a two compartment hammam by Sultan Murad II, a cold room being added during the reign of Sultan Bayezid II.

The cold room has two domes. The central dome has half-domes on each side and a small pool directly beneath it. The warm room is surmounted by a dome resting on round arches supported by eight columns. There is a small fountain in the centre and a small room on the right hand side. In the hot room, the water pouring from the mouth of a marble lion's head empties first into a small pool and thence into a large pool 7 m in diameter. The columns surrounding the pool and the column capitals are spolia from the Byzantine period.

pebbles, Ertan ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
  • Copyright: efser unsal (efi) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 280 W: 46 N: 509] (5303)
  • Genre: Lugares
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2007-02-16
  • Categories: Arquitectura
  • Exposición: f/3.5
  • More Photo Info: view
  • Versión de la foto: Versión original
  • Date Submitted: 2007-02-18 4:45
Viewed: 1739
Points: 14
Discussions
Additional Photos by efser unsal (efi) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 280 W: 46 N: 509] (5303)
View More Pictures
explore TREKEARTH