Fotos

Photographer's Note

This province in southeast Turkey is known as the “city of Prophets”, because the Prophets Job, Abraham and Suayb, whose names are mentioned in the holy books and who lived before the emergence of the three monotheistic religions- Judaism, Christianity and Islam – resided here. According to Muslim tradition, Prophet Abraham was born in a cave on the northern side of Sanli Urfa castle. Today the cave is a pilgrimage site.

There is a fish lake in the center of Sanli Urfa filled with sacred fish and surrounded by Halil Rahman Mosque. According to legends, Abraham believed in a single god and tried to spread this belief. For his refusal to follow the worship of idols, Abraham was condemned to be burned.The cruel King Nimrod had Abraham launched from a catapult from the city’s citadel to fall into a pile of burning wood. God intervened and turned the fire into water and the wood into fish, which make up water and fish in the pool.

Aynzeliha ve halil-ür rahman gölleri olarak da anılan, urfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve ibrahim peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen balıklı göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleridir.

efsaneye göre, ibrahim peygamber, devrin zalim hükümdarı nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. ancak ilahi bir emirle, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. hz. ibrahim bir gül bahçesinin içersine sağ olarak düşer. hz. ibrahim'in düştüğü yer halil-ür rahman gölüdür. rivayete göre nemrut'un kızı zeliha da ibrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. zeliha'nın düştüğü yerde de aynzeliha gölü oluşmuştur. her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır.

Nobody ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 15369
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by orhan avcu (webabi) (41)
View More Pictures
explore TREKEARTH