Fotos

Photographer's Note

Ankara'da bir zamanlar gecekondular arasından akan lağım sularının aktığı pislik ve mikrop yuvası Dikmen Deresinin muhteşem bir vadiye dönüşmesi elbetteki kendi kendine ve tesadüfi bir dönüşüm olamaz. .
Tüm belediye başkanlarının kesinlikle gelip görmeleri gereken bir şehircilik harikası olan bu yerin nasıl bu hale geldiğini incelemeleri ve kendi belediye sınırları içerisinde bu güzelliği örnek almaları dileklerimle bu güzel vadiden bir kareyi sizlere sunuyorum.

..............................................................................................................

In Ankara, once a slum, dirt and germs from the flowing sewage flows into the slot Dikmen River valley into a spectacular and, of course, self-transformation can not be a coincidence. .
I offer a frame that all mayors should definitely come and see this wonder of a city planning studies, and this place came to be within the boundaries of their municipality wishes to take this example of the beauty of this beautiful valley.

Kofman, papagolf21, zoomer, jusninasirun, lakshmip1949 ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 3501
Points: 26
Discussions
Additional Photos by adnan gulberk (agulberk) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 590 W: 71 N: 618] (3794)
View More Pictures
explore TREKEARTH