Fotos

Photographer's Note

About 2500 years ago, Uighur Turks made underground water channels called 'kariz' in the Turfan region of East Turkestan. The length of these underground waterways can reach 5,000 km. Some of these karizes can be used even today. Karizes, which are horizontal underground canals, have irrigated agricultural fields that have been formed in the middle of the desert for thousands of years with a gravity-driven system without leakage or evaporation. These structure which are called kariz in Central Asia are also found in Anatolia.

Water services in Turkey were carried out by the foundations from the time of Seljuks until the time of the Republic. In 1926 all the water foundations together with their assets were transferred to the municipalities by the Law on Water Act numbered 831and published in the Official Gazette dated 10 May.

Sebils are water distribution sites which are remnants of these foundations. Stone structures generally built adjacent to mosques in a special form for distributing drinking water for charity without compensation are called sebilhane.
Günümüzden 2500 yıl kadar önce Uygur Türkleri Doğu Türkistan'ın Turfan bölgesinde 'kariz' denen yer altı su kanalları yapmıştır. Bu yer altı su kanalarının uzunluğu 5000 km'yi bulmaktadır. Bu karizlerin bir kısmı günümüzde de kullanılabilmektedir. Yatay yer altı kanalı olan karizler ile binlerce yıldır çöl ortasında oluşturulan tarım alanları sızıntı ve buharlaşma olmadan yer çekimi gücü ile çalışan bir sistemle sulanmıştır. Orta Asya'da kariz olarak adlandırılan yapıya Anadolu'da da rastlanmaktadır.

Türkiye'de su hizmetleri, Selçuklulardan cumhuriyet dönemine kadar vakıflar eliyle yürütülmüştür. 1926 yılı 10 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 831 sayılı 'Sular Kanunu' yasası ile bütün su vakıfları mal varlıkları ile birlikte belediyelere devredilmiştir.

Sebiller bu vakıflardan kalma su dağıtım yerleridir. Genellikle camilere bitişik özel bir biçimde yapılmış, karşılık beklemeden hayır için içme suyu dağıtılan taş yapıya sebilhane denir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 935 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2016-05-30 12:17
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, swapankumarroy, Royaldevon, jhm, ikeharel, PiotrF, clic, Cricri ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 944
Points: 34
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8296 W: 305 N: 18052] (69063)
View More Pictures
explore TREKEARTH