Fotos

Photographer's Note

İkinci Dünya Savaşı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı Meis adası yakınlarında batan üç pervaneli İtalyan savaş uçağı 57 metrede görülmeye başlamakta ve kuyrukla diğer metal parçaları meyil nedeniyle 70 metre derinliğe kadar uzanmaktadır. Enkazın etrafında patlamış ve hala aktif olduğu tahmin edilen cephaneler bulunmaktadır.
İkinci Dünya savaşı sırasında Ege denizi semalarında yaşanan yoğun hava savaşının bir kurbanı olan bu uçak, 21 metre kanat uzunluğu 16 metre gövde uzunluğu ve 3 adet 610 hp güç üreten motoru ile 5 mürettebatlı, 1935 model İtalyan yapımı Savoia-Marchetti SM 79 "Sparviero" bombardıman uçağıydı. 3 MG 12.7 mm ve 2 MG 7.7 mm makinalı tüfeklerini kendini koruma amaçlı kullanırken altındaki bomba kızaklarında taşıdığı muhtelif bombalarla müttefik kuvvetlerinin yer hedeflerine saldırılar düzenliyordu. İkinci dünya savaşının en başarılı bombardıman uçaklarından biri olarak kabul edilen bu uçak altında taşıdığı torpilleriyle de Ege denizinde rastladığı müttefik savaş ve destek gemilerine oldukça zaiyat vermeyi başarmıştı. Muhtemelen Rodos'taki bir hava üssünden havalanmış ve verdiği mücadeleden yenik ayrılarak Meis açıklarında sulara gömülmüştü. Kaş'lı yaşlı balıkçıların anlattıklarına göre o zamanlar yaklaşık 14.000 nüfusun yaşadığı Meis adasındaki ingiliz üslerini bombalarken (ve Meis limanındaki İngiliz gemilerini torpidolamaya çalışırken) açılan uçaksavar ateşi sonucu düşen üç uçaktan biriymiş. Uçaklardan biri Kaş'ın dağlarına düşmüş (Türk makamları enkazı kaldırmış) diğeri ise Meis liman girişinde sulara gömülmüş. Aldığı hasar sonucu düşmekte olan bizim uçaktan ise paraşütle atlayan pilot, Meis'ten açılan uçaksavar ateşi ile havadayken öldürülmüş. Uçaktan hiç kurtulan olmamış ve Kaş'a gömülen pilotun cesedi daha sonra İtalyan askeri yetkilileri tarafından çıkartılarak İtalya'ya götürülmüş.

Bu uçağı 1990′da Uğur Eroğlu bularak dalış camiasına kazandırmıştır.

Gelelim bu fotoğrafın çekim şartlarına;
Önce ekipman olarak; Sea and Sea ND80 housing Nikon D80 için, Sea and Sea Dome Port Nikkor 10.5mm fish eye lens için, 2 ad. Sea and Sea Duo 90 flash ve uzun flash kolları, Sea and Sea TTL conventor ve TTL cord.
Dalış ekipmanı olarak; dalış, sportif dalış limitlerinin iki misli üst seviyesinde yani max limiti 70 mt. de olduğu için normal dalış ekipmanlarına ilaveten 1 adet 18 lt.lik ana tüp (yaklaşık 15 kg), 1 ad. 10 lt.lik yedek hava kaynağı (yaklaşık 8 kg.), 2 ad. Suunto dalış bilgisayarı, 1 ad. yer belirleme balonu, tüm bunlara ilaveten 8 kg lık ağırlık ve ölçüm için kullanılan malzemeleri de hesaba katarsak yaklaşık 35 kg malzemeye 60 mt de hakim olmak ve normalde 40 mt de başgösteren nitrojen narkozu ile de baş ederek çekildi. Nitrojen narkozunu tanımlarsak hava ile yapılan dalışlarda derinlik arttıkça (yaklaşık olarak 30m'den itibaren başlayan) nitrojenin parsiyel basıncındaki artışa bağlı olarak sinir-kas kavşağında ki iletimde gecikme, entellektüel beyin fonksiyonlarında bozulmayla seyreden bir sualtı hastalığıdır.
Bu fotoğrafın çekilmesinde büyük katkısı olan dalış eşim ( fotoğrafda pervanenin üst kısmında ) Atilla Kara ise ülkemizin yetiştirdiği en değerli daliş eğitmenlerinden ve MADAD, SAD ve benzeri derneklerin üyesi. MADAG; 1987 yılında ODTÜ-SAT (Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Sualtı Topluluğu) bünyesinde çalışmalarına başlayan Mağara Dalışı ve Araştırmaları Grubu - MADAG - 1994 yılında SAD'ın (Sualtı Araştırmaları Derneği) kurulmasından bu yana araştırmalarını ODTÜ-SAT ve SAD ortak çatısı altında sürdürmektedir.
Türkiye'de sistemli olarak mağara dalıcılığı üzerine eğitim programı yürüten tek kuruluş olan MADAG halen bünyesinde 20'nin üzerinde uluslararası standartlarda eğitim almış mağara dalıcısı bulundurmaktadır. Araştırmalarını bilimsel bir altyapı ile destekleyerek, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmektedir. SAD,Sualtı Araştırmaları Derneği , denizlerde, iç sularda ve kıyılarda doğal, tarihi ve kültürel değerlerin incelenmesi, korunması, çoğaltılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmak amacıyla 1994'te kurulmuş, bir çok ulusal ve uluslararası projede etkin rol oynamış ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Derneğin ilk temelleri 1983 yılında atılmıştır. Denizlere gönül vermiş ODTÜ'lü bir grup öğrenci ve öğretim üyesi tarafından 1985 yılında ODTÜ-SAT (ODTÜ Sualtı Topluluğu) adıyla bir topluluk kurulmuştur. Topluluğun etkin üyelerinin mezun olmaları ve amaçların bir öğrenci topluluğu çatısı ve olanakları içerisinde gerçekleştirilmesinin zorluğu, SAD'ın doğuş nedeni olmuştur. Böylece, bu işe gönül vermiş ODTÜ-SAT üyeleri, amatör ruhu koruyarak ülkemizde yürüttükleri sualtı ve kıyı çalışmalarını profesyonel bir ortama taşımak ve daha verimli olabilmek için Sualtı Araştırmaları Derneği'ni kurmuşlardır.
Bu fotoğraf da SAD ın Kaş Arkeopark Projesi kapsamındaki ölçümleme çalışmaları için çekilmiş olup, fotoğrafta sağ kenarda görülen yön levhası bu amaçla yer almıştır.

Bu kadar hikayeyi niye yazdım ?...
Sevgili İzzet Keribar TE deki çok değerli misyonuna rağmen artık TE ye fotoğraf göndermeyi askıya almış durumda !!...
Onun ve benim derdim elbette burada puan almak değil.. Sadece hak eden fotoğrafa hak ettiği değer konusundaki soru işaretleri...

bostankorkulugu, nes7, AYDIN, amazon, hay_kes, ymrk, TGULUMSER, didemay, mermaid32 ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 4410
Points: 26
Discussions
Additional Photos by Coskun Tezic (Tezic) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1825 W: 7 N: 3326] (17867)
View More Pictures
explore TREKEARTH