Fotos

Photographer's Note

The first gallery in the Arsenal of Democracy Exhibit, Gathering Storm, covers the historical events that preceded the outbreak of World War II. Ranging from the 1919 Treaty of Versailles and hopes that the League of Nations would establish a peaceful world, to the rise of fascism in the 1920s, the impact of the worldwide economic depression, the surging German and Japanese aggression in the 1930s, and the appeasement policies of the Western democracies, the gallery examines the mounting pressures that would engulf the world in war. Americans held tightly to isolationist policies against the growing global unrest, only to find themselves poorly prepared to confront the Axis powers as they routed other nations and expanded their dominance into 1940. (From the Museum website.)

This display shows the numbers in the military for Japan, U.S.A., and Germany prior to the war. The workshop contains two additional photos of displays with fascist propaganda, which may be skipped by those who don’t care for such reminders. nur hitler depicts a poster and Soldaten Kameraden! depicts a display of artifacts from Germany and Italy.


Toplanan Fırtına


Demokrasinin Arsenali Sergisi'ndeki ilk galeri olan Toplanan Fırtına, II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden önceki tarihi olayları kapsar. 1919 Versay Antlaşması ve Milletler Cemiyeti'nin barışçıl bir dünya kurması umutlarından başlayarak, 1920'lerde faşizmin yükselişini, dünya çapındaki ekonomik bunalımın etkisini, 1930'larda yükselen Alman ve Japon saldırganlığı ve Batı demokrasilerinin yatıştırma politikalarına kadar galeri, dünyayı savaşa çekecek çıkan baskıları inceliyor. Amerikalılar, artan küresel huzursuzluğa karşı izolasyonist politikaları sıkıca tuttu; ve kendilerini Eksen güçleriyle, diğer ulusları yönlendirdikleri ve hâkimiyetlerini 1940’a çıkardıklarında, yüzleşmek için yeterince hazırlıklı bulmadılar. (Müze web sitesinden).

Bu vitrin, savaştan önce Japonya, ABD ve Almanya için askeri sayıları gösteriyor. Çalıştayda, bu tür hatırlatıcıları umursamayanlar tarafından atlanabilecek faşist propagandalı iki vitrin görüntüsü daha bulunuyor. nur hitler bir poster gösteriyor ve Soldaten Kameraden! Almanya ve İtalya'dan gelen eserler sergileniyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 867 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-10-15 12:37
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, papagolf21, COSTANTINO, Cricri, snunney, Fis2, adramad, ChrisJ ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 530
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH