Fotos

Photographer's Note

When I saw this fellow, I immediately thought of the movie title ”Midnight Cowboy.“ However, this was during the day, so my title for this is Midday Cowboy. He was engrossed in his smartphone, probably accessing information much more than WWII era Germans could dream of accessing with their Volksempfänger units.

I know, it is a bit noisy. In fact, Ike (ikeharel) might scold me for using high ISO. If I were a professional photographer, I would have carried a tripod (having made special arrangements with the museum), asked everybody to hold their poses before shoting this, or I would have placed flashes strategically (again, having arranged with the museum) and then, ...., you get the point. I put up with noise as a price for spontaneity.


Günyarısı Kovboyu

Bu adamı gördüğümde, hemen “Geceyarısı Kovboyu” filminin başlığını düşündüm. “Ancak, bu gündü, bu yüzden başlığım Günyarısı Kovboyu. Akıllı telefonuyla meşguldü, muhtemelen İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanların Volksempfänger birimleri ile ulaşmayı hayal edebileceklerinden çok daha fazla bilgiye erişiyordu.

Biliyorum, biraz gürültülü. Aslında, Ike (ikeharel) yüksek ISO kullanımı için beni azarlayabilir. Profesyonel bir fotoğrafçı olsaydım, bir tripod taşırdım (müze ile özel düzenlemeler yaptıktan sonra), herkese bunu çekmeden önce pozlarını tutmalarını söylerdim, ya da stratejik olarak flaşlar koyardım (yine müze ile düzenledikten sonra) ve o zaman, ...., işte anladınız. Kendiliğindenlik için bir fiyat olarak gürültüye katlanıyorum.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 874 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/6
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 6.20 mm (in 35mm: 34.2 mm)
Date Taken: 2018-10-15 12:38
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, pajaran, Fis2, macjake, snunney, holmertz, jhm, Cricri ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 603
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH