Fotos

Photographer's Note

We are now in the Air War Gallery of the Road to Berlin: European Theater Galleries section of The National WWII Museum. Surrounded by a recreated Nissen hut, much like those mass-produced in England and used for storage and operational needs, visitors can hear the story of air power in the war—from the famous Tuskegee Airmen, to the formidable German Luftwaffe, to America’s relentless air strikes in Europe. Artifacts, videos, and oral histories illustrate how mastery of the skies over Europe was essential to all that came after—including the critical invasion of Normandy.

This is a video of an air raid seen through a simulated hole in the ceiling of a Nissen hut. The workshop has a photo of the entrance to this gallery, a recreation of Thorpe Abbots Airfield in England.


Tavanda Delik

Şu an Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi’nin Berlin’e Giden Yol: Avrupa Savaşalanı Galerileri bölümünün Hava Savaşı Galerisi’ndeyiz. İngiltere’de depolama ve operasyonel ihtiyaçlar için kullanılan seri üretilenler gibi yeniden yapılmış, bir Nissen kulübesi ile çevrili ziyaretçiler, savaştaki hava gücünün hikayesini, ünlü Tuskegee Havacıları’ndan müthiş Alman Luftwaffe’ına, Amerika’nın Avrupa'ya acımasız hava saldırılarına kadar, dinleyebilirler. Artefaktlar, videolar ve sözlü tarihler, Avrupa'daki gökyüzü ustalığının arkasından gelenler için - Normandiya'nın kritik istilası da dahil olmak üzere - ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bu, bir Nissen kulübesinin tavanındaki simüle bir delikten görülen bir hava saldırısı videosu. Atölyede, İngiltere'de Thorpe Abbots Havaalanı'nın bir rekreasyonu olan bu galeriye girişin bir fotoğrafı var.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 818 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/20
F-Stop: f/3.5
ISO Speed Ratings: 1250
Focal length: 5.13 mm (in 35mm: 28.3 mm)
Date Taken: 2018-10-15 15:56
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

macjake, papagolf21, COSTANTINO, pajaran, Fis2, snunney, ikeharel, jhm, Cricri, ChrisJ ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 476
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH