Fotos

Photographer's Note

Attention! Enemy Listens!

And now we are in the Breaching the German Frontier Bunker Gallery of the Road to Berlin: European Theater Galleries section of The National WWII Museum. We learn from the museum’s website that:

The Allied advance grounded to a halt as it encountered the Siegfried Line, a network of bunkers, minefields, and barbed wire built into hilly terrain. This gallery mimics the interior of a blown-out German bunker, allowing you to see the formidable infrastructure employed by the Germans in defense of their homeland. It also focuses on the stories of the Allied advance into Germany, including the capture of Aachen, the first German city to surrender, while also foreshadowing the many battles that still lay ahead for the American forces.

I was amused by the sign that read ”Achtung! Feind hört mit!“ (Attention! Enemy listens!).


Dikkat! Düşman Dinler!

Şimdi de Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi'nin Berlin Yolu: Avrupa Savaşalanı Galerileri bölümünde yer alan Alman Sınır Sığınağını Yarmak Galerisi'ndeyiz. Müzenin web sitesinden öğreniyoruz ki:

Müttefiklerin ilerlemesi, engebeli arazide yerleşik bir sığınaklar ağı, mayın tarlaları ve dikenli tellerden oluşan Siegfried Hattı ile karşılaştığında durma noktasına geldi. Bu galeri, patlatılmış bir Alman sığınağının içini taklit eder ve Almanların anavatanlarını korumak için kullandıkları müthiş altyapıyı görmenizi sağlar. Ayrıca, Müttefiklerin, teslim olan ilk Alman şehri olan Aachen’in ele geçirilmesi de dahil olmak üzere Almanya’ya ilerlemesinin yanı sıra, Amerikan kuvvetleri için öne sürülen birçok savaşı ön plana çıkarmaya da odaklanıyor.

Ben ”Achtung! Feind hört mit!” (Dikkat! Düşman dinler!) yazısına takıldım.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 691 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/8
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-10-15 16:29
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, jemaflor, ikeharel, Fis2, snunney, jhm, Cricri, adramad, ChrisJ ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 491
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH