Fotos

Photographer's Note

We have entered the Battle of the Bulge Gallery of the Road to Berlin: European Theater Galleries section of The National WWII Museum. This was my favorite scene in the museum: a whitewashed Opel 6 (produced from 1934 to 1937).

The National WWII Museum’s Road to Berlin features [this] whitewashed vehicle in [their] Battle of the Bulge gallery. An Opel 6, painted in a brown and tan pattern, was chosen to illustrate the desperate state of the Nazi German mechanization during the war. Despite popular perceptions of the Nazi military as a highly modernized and mechanized force, vehicles were always in short supply. Civilian vehicles were often used to fill in as staff cars, ambulances, and courier vehicles, including this Opel luxury sedan. This vehicle was whitewashed by Museum curators to demonstrate the technique used by soldiers [for winter camouflage] throughout the war. The addition of blackout slits painted onto the vehicle’s headlights and branches to the top of the car would have made it nearly invisible from both the air and the ground. (from The National WWII Museum, See & Hear: The Museum Blog, Whitewashing the Road to Berlin Opel.)

The workshop contains two other photos from this gallery. One shows this Opel 6 & Her Admirers from a different angle while the other provides a more comprehensive view of the gallery.
Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi'nin Berlin Yolu: Avrupa Savaşalanı Galerileri bölümünde yer alan Çıkıntı Savaşı Galerisi'ne girdik. Bu benim müzedeki en sevdiğim sahneydi: beyaz badanalı Opel 6 (1934'den 1937'ye kadar üretildi).

Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi’nin Berlin Yolu, [onların] Bulge (Çıkıntı) Savaşı galerisinde beyaz badanalı [bu] araca sahiptir. Kahverengi ve taba rengi bir şekilde boyanmış bir Opel 6, savaş sırasında Nazi Alman mekanizasyonunun umutsuz durumunu göstermek için seçildi. Nazi ordusunun son derece modernize ve mekanize bir güç olarak algılanmasına rağmen, araçlar her zaman yetersiz kalıyordu. Sivil araçlar genellikle, bu Opel lüks sedan da dahil olmak üzere, personel araçları, ambulanslar ve kurye araçları yerine kullanıldı. Bu araç, askerlerin [kış kamuflajı için] savaş boyunca kullandıkları tekniği göstermek için Müze küratörleri tarafından beyaz badanayla boyandı. Aracın farlarına boyanmış karartma yarıklarının ve aracın üst kısmına dalların eklenmesi onu hem havadan hem de yerden neredeyse görünmez kılacaktır. (Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi, Gör & Duy: Müze Blogu, Berlin Yolu Opel'ini Badanalamak.)

Atölye bu galeriden iki fotoğraf daha içeriyor. Biri bu Opel 6 ve Hayranlarını farklı bir açıdan gösteriyor, diğeri galeriye daha kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 839 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/15
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-10-15 16:35
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, pajaran, COSTANTINO, ikeharel, snunney, Fis2, holmertz, adramad, jhm, Cricri, ChrisJ, maloutim ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 661
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH