Fotos

Photographer's Note

Our family trip ended in a pleasant surprise. As we got closer to home, it was time for dinner. I suggested Quaker Steak and Lube near Youngstown. When we got there, we came upon a car cruise in its parking lot. Needless to say, dinner got to the bottom of my list. I spotted this 1956 (or '57) Corvette as the sun was going down.

The Chevrolet Corvette has been a popular sports car for all of its seven generations. The first generation Corvette was introduced late in the 1953 model year. It was originally designed as a show car for the 1953 Motorama display at the New York Auto Show. It generated enough interest to induce GM to make a production version to sell to the public. To keep costs down, off-the-shelf mechanical components and the chassis and suspension from the 1952 Chevy sedan were used. It had a 102-inch wheelbase. The engine was the same inline six that powered all other Chevrolet models, but with a higher-compression ratio, three Carter side-draft carburetors, and a more aggressive cam. Output was 150 horsepower. Because there was currently no manual transmission available to Chevrolet rated to handle 150 HP, a two-speed Powerglide automatic was used. 0-60 mph time was 11.5 seconds. To keep tooling costs in line, the body was made out of fiberglass instead of steel. First production was on June 30, 1953. A new body was introduced for the 1956 model featuring a new "face" and side coves; the tail-lamp fins were also gone.


Corvette C1

Aile tatilimiz hoş bir sürprizle sona erdi. Eve yaklaştığımızda akşam yemeği zamanıydı. Ben Youngstown’a yakın Quaker Steak ve Lube’u önerdim. Oraya varınca otoparkında bir “araba seyiriyle“ karşılaştık. Söylemeye gerek yok, akşam yemeği benim listenin en sonuna düştü. Güneş batarken bu 1956 (veya '57) Corvette’i gördüm.

Chevrolet Corvette yedi nesilinin hepsi için popüler bir spor otomobil olmuştur. İlk nesil Corvette 1953 model yılı sonlarında tanıtıldı. Başlangıçta New York Auto Show'da 1953 Motorama sergisi için bir gösteri arabası olarak tasarlanmıştı. Bu GM’i halka satmak için bir üretim versiyonu yapmaya ikna etmeye yeterli ilgi oluşturdu. Maliyeti aşağıda tutmak için, hazır mekanik komponentler ve 1952 Chevy sedan şasi ve süspansiyon kullanılmıştı. 102 inç dingil mesafesi vardı. Motoru diğer tüm Chevrolet modellerini götüren aynı sıralı altı idi, ama daha yüksek sıkıştırma oranı, üç Carter yandan çekmeli karbüratör, ve daha agresif bir kam içeriyordu. Çıkış gücü 150 beygirdi. O zaman Chevrolet tarafından kullanılabilir 150 HP’nin üstesinden gelecek hiçbir manuel şanzıman olmadığı için, iki vitesli Powerglide otomatik kullanılmıştır. 0-60 mph zamanı 11.5 saniyeydi. Takım maliyetlerini hizada tutmak için, gövdesi çelik yerine fiberglas yapıldı. Ilk üretim 30 Haziran 1953 tarihindeydi. 1956 modeli için yeni bir "yüz" ve yan kovuklara sahip yeni bir gövde tanıtıldı, kuyruk lambası yüzgeçleri de gitmişti.

ikeharel, ikeharel, danos, cornejo, pajaran, mirosu, Kugart, ourania, kato, aliabazari ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 1688
Points: 37
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8150 W: 302 N: 17730] (67709)
View More Pictures
explore TREKEARTH