Fotos

Photographer's Note

The second part of the concert started with a performance by the Eight Bells. Here is what Geneva College’s website says about these young men:

The Eight Bells is a men’s barbershop double-quartet made up of members of The Genevans choir. A student-led group, they sing primarily in the barbershop style while occasionally mixing in other types of primarily acapella music.

The group was formed in 1967 by men from The Genevans who loved "close harmony" and the camaraderie of men′s singing. They chose the name "Eight Bells" because of the old phrase, "Eight Bells and All′s Well." On the old sailing ships eight bells signified the end of one watch and the beginning of another. Watches were four hours long and time was kept with a half-hour glass, so when the glass was turned a bell was rung. At the sound of eight bells, the watch changed. Thus the sound of eight bells marked the best part of the day!

As a student-led group, the Eight Bells have the freedom to perform outside of choir events. New members are selected by the returning members each year. Always ready with a song, the Eight Bells sing in all kinds of settings, from choir concerts to mall food courts to singing valentines to nursing homes. Usually they sing with all eight members but can also function as two separate quartets.


The workshop for this entry includes:
Having Fun with Music: Zooming in on 4 of the 8 Bells while they are having fun with their music.


Sekiz Çan - 2019

Konserin ikinci bölümü Sekiz Çan'ın gösterisiyle başladı. Geneva Koleji’nin web sitesi bu genç erkekler hakkında şöyle diyor:

Sekiz Çan, Genevans korosunun üyelerinden oluşan bir çift erkek berber dörtlüsüdür. Öğrenci önderliğindeki bir grup, öncelikle berber dörtlüsü tarzında şarkı söylerken, bazen diğer akapella müzik türlerini karıştırıyorlar.

Grup 1967 yılında "yakın armoniyi" ve erkeklerin şarkı söylemede yoldaşlığını seven Genevanslı erkekler tarafından kuruldu. Eski "Sekiz Çan ve Her Şey Yolunda" ifadesi nedeniyle "Sekiz Çan" adını seçtiler. Eski yelkenli gemilerde sekiz çan, bir nöbetin sonunu ve diğerinin başlangıcını işaret ederdi. Nöbetler dört saat uzunluğundaydı ve zaman yarım saatlik kum saatle tutulurdu, böylece kum saati her döndürüldüğünde bir çan çalınırdı. Sekiz çanın sesiyle, nöbet değişirdi. Böylece sekiz çan sesi günün en iyi parçasını damgalardı!

Öğrenci liderliğindeki bir grup olarak, Sekiz Çan koro etkinlikleri dışında sahne alma özgürlüğüne sahiptir. Yeni üyeler her yıl geri dönen üyeler tarafından seçilir. Her zaman bir şarkıyla hazır olan Sekiz Çan, koro konserlerinden alışveriş merkezi yemek alanlarına, şarkı söyleyen sevgililere, huzurevlerine kadar her türlü ortamda şarkı söyler. Genellikle sekiz üyeyle de şarkı söylerler, ancak iki ayrı dörtlü olarak da işlev görebilirler.


Bu girişin atölyesinin içeriği:
Müzikle Eğlenmek: Müzikleriyle eğlenirken 8 Çan'ın 4'üne yakınlaştırma.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX70 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 996 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/20
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 24.37 mm (in 35mm: 134.7 mm)
Date Taken: 2019-12-07 20:14
Metering Mode: Spot
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

jemaflor, pajaran, papagolf21, jhm, Fis2, worldcitizen, PiotrF, ikeharel, ChrisJ, COSTANTINO ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 318
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7616 W: 302 N: 16400] (61989)
View More Pictures
explore TREKEARTH