Fotos

Photographer's Note

Bugün bu tatlı çocukların geleceği ile oynayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamasını doğru bulmadığımı belirtmek için fotoğraf yüklüyorum. Fotoğrafın ders çalışan çocukları çağrıştıran bir tarafının olmadığını biliyorum ancak bu hallerini artık göremeyeceğimizden kuşkulanıyorum.

Seviye Belirleme Sınavı ya da Sabileri Budama Sınavı

İlkokul altıncı sınıftan itibaren ne diye sınav koyuyorlar anlamıyorum. Ben bu sınava Sabileri Budama Sınavı diyorum.
Bundan önceki yıllarda sadece sekizinci sınıf bitiminde bir sınav yapılır o sınavda alınan sonuca göre liseye gidilirdi. Nasıl olduysa -bu işleri çok iyi bilen birileri- sınav sayısını üçe çıkardı. Altıncı sınıf sonunda, yedinci sınıf sonunda ve sekizinci sınıf sonunda.

Bu durum çocukların ve ailelerin hayatını bitirdi. Çocuklar baskı altına girdi. Düşünme bitti, özgür düşünme bitti, oyun bitti, hayalleri bitti, mutlulukları bitti. Varsa yoksa sınav, sınav, sınav... A şıkkı, b şıkkı, c şıkkı... Fakat bu sınav işi hiç şık değil...

Çocukların kitap okumaya vakti kalmadı, geçen hafta Ankara’da ki kitap fuaruna gittim. Kitap satış bölümlerinin çoğu test kitabı, yardımcı ders kitabı satıyordu... Yani kültür hayatımızdaki kitaplar artacağına bu tür kitaplar arttı. Bir de dersanelerin işi arttı. Altıncı sınıflar için kurs açmayan dersaneler onlara da kurs açtı.
Fakat ülkenin eğitimcileri, yazarları, düşünürleri, bilimadamları, pisikologları, soyologları çok daha önemli işlerle(!) uğraştığı için bu SBS hakkında fikir üretemediler, çözüm getiremediler.

Bir nesil daha heba oldu, oluyor. Bir nesil de seksenlerde heba olmuştu. Bu nesilden gelecek yıllarda yaratıcılık beklemek, güzel şeyler beklemek bence hayal!


dr.ahmetgedikli

resat1972, cayden ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
Viewed: 2097
Points: 26
Discussions
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3405 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH