Fotos

Photographer's Note

BİN TANRILI TOPRAKLAR_ALACAHÖYÜK VE ÇORUM
(HATTİ, HURRİ, LUVİ, SÜMER, AKAD, ASUR VB.)
TÜRKİYE

The Sphinxes Gate shows two sphinxes with obvious Egyptian influence. They wear wigs with hair reaching to their shoulders. They date from the 1600-1200 BC Great Hittite Empire, when nearby Hattusha (Bogazkale, see the gallery) was the capital. The city had another gate, of which only the foundations have been found.

Here you see details of the relief's on the inside of the gate. It's A DOUBLE HEADED EAGLE, a motive that's very ancient and is present also at the Assyrian colony at Kanesch (Kültepe). The animals in its / their (?) claws are probably hares.

Alacahöyük is extremely old, having been inhabited in 4000 BC. You can there see the remains of many Hittite buildings, though there is not much to see, it gives you some impression of the size of the town. As usual what remains are mainly the ruins of palaces and temples. Visible also are some kings’ graves (compare the replica in the Çorum museum). And of course the gate to this all. Two sphinxes flank an entrance, at their feet are some good relief’s. They show according to the Lonely Planet Guide storm-god worshipping ceremonies and festivals with acrobats, priests and the Hittite king and queen.

ALACAHÖYÜK

Alacahöyük, MÖ 4000 yılında ilk yerleşimin gerçekleştiği, çok eski bir yer. Orada Hitit binalarının kalıntılarını bulabilirsiniz. Görecek çok fazla bir şey olmasa da, bir ilçe büyüklüğü kadar izlenim ediniyorsunuz. Her zamanki gibi, kalıntılar, genelde saray ve tapınak harabeleri. Bazı kralların mezarları da görünüyor (Çorum Müzesi’ndeki kopyasıyla karşılaştırın). Tabi bütün bunlara bir de kapıyı ekleyin. Girişin iki yanında duran iki sfenks var, onların ayaklarında da güzel kabartmalar. Lonely Planet kılavuzuna göre bunlar; akrobatların, din adamlarının ve Hitit kral ve kraliçesinin katıldığı, fırtına tanrısına ibadet etmek için yapılan tören ve festivalleri gösteriyor.

mehmetemin ha puntuado esta nota como útil.

Photo Information
  • Copyright: Yasar TIPIRDAMAZ (ytipirdamaz) Silver Note Writer [C: 1 W: 0 N: 13] (95)
  • Genre: Lugares
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-05-25
  • Categories: Ruínas
  • Exposición: f/5.6, 1/200 segundos
  • More Photo Info: view
  • Versión de la foto: Versión original
  • Date Submitted: 2008-09-13 11:50
Viewed: 1382
Points: 10
Discussions
Additional Photos by Yasar TIPIRDAMAZ (ytipirdamaz) Silver Note Writer [C: 1 W: 0 N: 13] (95)
View More Pictures
explore TREKEARTH